A számitógépes vírusok első megjelenései
Az első vírus valószínűleg a Creeper nevű önmásoló program volt, amely az internet elődjének tekinthető, tudományos célokra használt, zárt ARPANET rendszeren terjedt és egy egyszerű üzenetet jelenített meg a fertőzött gép képernyőjén: "I'm the creeper, catch me if you can!". A program letörlésére a Reaper nevű kódot hozták létre.
A filmekben először az 1973-as Westworld című sci-fi-ben jelent meg a számítógépes vírus. A filmekben megjelenő vírusokról és a filmbéli hackerekről egy külön bejegyzést fogunk írni.
Az első vírus amely már szélesebb körben terjedt, 1982-ben jelent meg és az Apple DOS 3.3 operációs rendszerét fertőzte és floppy lemezen terjedt. A vírus az "Elk Cloner" volt, amelyet ártalmatlan tréfának szánt készítője Richard Skrenta. A vírussal fertőzött program 50-ik futtatása során egy rövid vers jelent meg a gép képernyőjén.
A vírus nevet egy 1984-es egyetemi dolgozatban Fred Cohen említi először. Az elnevezést tanára Leonard Adleman adta az önreprodukáló programoknak. A dolgozatban felmerül a lehetősége olyan "ártalmatlan" vagy "jóindulatú" vírusok használatának, melyek segítik egy adott rendszer működését. Számítógépes szakemberek nagy része nem fogadja el ezt a lehtőséget, mivel minden szükséges funkció megvalósítható vírusok használata nélkül is, a felhasználó tudtával és beleegyezésével.
Az első IBM PC vírus amely elterjedt a Brain nevet kapta. Alkotói azért készítették, hogy megakadályozzák az általuk írt programok jogosulatlan másolását.
Célzottan az MS Windows rendszereket fertőző első vírus a WinVir volt és 1992 áprilisában fedezték fel, két évvel a Windows 3.0 megjelenése után. A Windows 95 rendszerét támadó első ismert vírus a Bizatch másnéven Boza volt, amelyet ausztrál hackerek hoztak létre 1996-ban. A Windows főleg ipari célokra fejlesztett Windows NT rendszerét 1997-ben támadta először vírus, amely képes volt más Windows verziókat is megfertőzni.
Még az otthoni célra készült számítógépeket sem kímélték a vírus készítők: 1997-ben a Commodore Amiga rendszerén fedezték fel az SCA névre hallgató vírust.
Az első közösségi médiákon terjedő vírus az MSN Messenger és online üzenőfalak felhasználóit vette célba.
Az internet megjelenése előtt a vírusok elsősorban floppy lemezeken terjedtek. Hamarosan komoly fenyegetést jelentettek a hálózatba kötött gépekre, és az internet elterjedése világszerte tovább javította a vírusok terjedésének/terjesztésének esélyeit.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.