Számítógépes virusok és védekezés

Minden amit a számítógépes vírusokról tudni kell...

A számítógépes vírus 1. rész

virus2.jpg

A számítógépes vírusok olyan programok, amelyek saját másolataikat helyezik el más, végrehajtható programokban vagy dokumentumokban. Többnyire rosszindulatú kódok, amelyek feladata, hogy részben vagy teljesen átvegyék az irányítást a megfertőzött számítógép felett. Bizonyos állományokat használhatatlanná, sőt teljesen tönkre is tehetnek. A szímtógépes vírusok esetében ma már meg kell említeni az okos telefonokon terjedő vírusokat is, mivel a technológia nem korlátozódik a számítógépekre, illetve kijelenhetjük, hogy napjaink korszerű telefonjai egyben online kapcsolattal rendelkező számítógépek is, így hasonló veszélyeknek annak kitéve.

A vírusok manapság jellemzően az internetes böngészés közben, megbízhatatlan oldalakon történő a felhasználó részéről tudatos vagy titokban maradó letöltések által, emailekben vagy külső adathordozók segítségével terjednek.

A vírusok hatása ellen megfelelő vírusirtó szoftverrel lehet védekezni.

Nevét onnan kapta, hogy működése hasonlít az élővilágban megfigyelhető vírusok viselkedéséhez, melyek az élő sejtekbe hatolnak be, önmaguk másolatait állítják elő.

Ha egy számítógépes vírus kerül a számítógépünkre, azt fertőződésnek nevezzük. A vírus csupán egyike a rosszindulatú szoftverek (malware) számos típusának. Későbbi bejegyzéseinkben ezekre külön is kitérünk.

A vírus legáltalánosabb meghatározása: olyan önsokszorozó számítógépes program, amely más programokat módosít a felhasználó tudta és beleegyezése nélkül. Ez történhet félrevezetéssel is, amikor a felhasználó  ugyan hozzájárul egy program vagy szolgáltatás telepítéséhez, de tudtán kívül, ezzel egyidejüleg egy vírus is bekerül a rendszerbe. 

A vírus készítők motivációja széles skálán mozoghat: profit szerzés (zsaroló vírus), politikai üzenet terjesztése, személyes szórakozás, egyes szoftverek támadhatóságának bizonyítása, szolgáltatás akadályozása, informatikai biztonságtechnikai kisérletek vagy éppen mesterséges élet és evolúziós elgoritmusokkal való kísérletek.

A vírusok mindenképpen károsak a számítógépes rendszerre, de károkozás mértéke változó. Bizonyos fajták egyszerűen csak zavaróak, lassítják a gép működését, feleslegesen terhelik a rendszert, míg mások akár teljesen lebéníthatják a megfertőzött számítógépet, vagy akár a teljes hálózatot.

Súlyosabb kár, ha a vírus fontos fájlokat töröl a gépről, akár az operációs rendszert megbénítva, de törölhet célzottan fájlokat, programokat.

A legsúlyosabb károk közé tartozik a merevlemez teljes tartalmának megsemmisítése vagy elérhetetlenné tétele, vagy a számítógép valamelyik elektronikus alkatrészének szélsőséges túlterhelése révén műszaki meghibásodás, sérülés előidézése.

Manapság a zsaroló vírusok okoznak komoly fejfájást a felhasználóknak és rendszergazdáknak. Ebben az esetben a támadó egy zsaroló vírus segítségével addig teszi teljesen lehetetlenné a számítógép vagy akár a teljes rendszer használatát, amíg a felhasználó a követelt váltságdíjat meg nem fizeti. A zsaroló vírusokra külön blogbejegyezésben térünk ki.

Az antivírus szoftverek, melyeket eredetileg a számítógépes vírusok elleni védelemre fejlesztettek ki, mára már nagy hatékonysággal képesek a férgek és más veszélyes szoftverek, mint például a kémprogramok (spyware) elleni védelemre is.

2008-tól a Google is elindított egy vírus támadások elleni kampányt úgy, hogy megpróbálja felderíteni a fertőzéseket terjesztő weboldalakat, és azokat a keresési találatokban vírusos/veszélyes oldalként jeleníti meg.

Hamarosan folytatjuk...

A blogbejegyzés megjelenését a pandashop.hu, a Panda Security antivírus programjait forgalmazó webáruház támogatja.

A bejegyzés trackback címe:

https://virusvadasz.blog.hu/api/trackback/id/tr5213799890

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Számítógépes virusok és védekezés

Ismerd meg a számítgépes vírusok világát és védekezz hatékonyan

Friss topikok

süti beállítások módosítása